Czy muszę płacić za parking w czasie pracy w strefach parkowania?

Tak,  nasza firma oraz aplikacja nie zwraca kosztów związanych z wykonywaniem dostaw.


Co to jest strefa w aplikacji?

Jest to obszar w którym działa aplikacja. Tylko w tym obszarze możesz dostarczać zamówienia, będzie ona zaznaczona innym kolorem w Twojej aplikacji.


W jaki sposób klient płaci za zamówienie, czy otrzymam terminal do kart?

W Glovo klient ma możliwość zapłacenia kurierowi  gotówką lub kartą, ale tylko online przez aplikacje Glovo przy składaniu zamówienia.

Uber Eats akceptuje tylko karty, tak więc kurier nie pobiera płatności od klienta.


Czy otrzymam zwrot za paliwo ?

Nie, koszt paliwa jest po Twojej stronie. Natomiast ważne jest aby zbierać faktury za paliwo na naszą firmę, gdyż pomoże to przy rozliczeniach, część z Twoich zarobionych pieniędzy będziemy mogli wysłać Ci bez potrącenia podatku jako zwrot kosztów.


Czy muszę oznaczyć pojazd którym się dostarczam zamówienia?

Nie, aplikacje nie oczekują, abyś w jakikolwiek oznaczał / oklejał swój pojazd oraz nie oferują materiałów promocyjnych.


Czy auto musi spełniać jakieś specjalne wymagania?

Nie, natomiast musi posiadać ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC.


Czy klient musi podpisać odbiór zamówienia?

Tak, jednak nie zawsze jest to możliwe np.: w trakcie pandemii Covid-19 nie ma takiego wymogu.


Mam problemy z pojazdem w trakcie pracy, co z zamówieniem?

Postaraj się jak najszybciej poinformować pomoc poprzez aplikację o Twoich problemach, na pewno rozwiążą problem z zamówieniem (najprawdopodobniej zostanie przekazane innemu kurierowi).


Czy jest minimalna liczba godzin jaką muszę pracować?

Nie, pamiętaj jednak, że musisz zarobić w okresie rozliczeniowym przynajmniej 100 zł, abyśmy mogli Cię rozliczyć. Jeśli zarobiłeś mniej to Twoje środki zostają przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy.


Jaka jest różnica między rozwożeniem rowerem a samochodem(zwroty kosztów, zarobki)?

Różnica polega na wielkości obszaru dostaw. Jeżdżąc rowerem aplikacja pozwoli na maksymalny dystans do 7.5 km oszczędzasz wówczas również na paliwie. Natomiast jeżdżąc samochodem masz większy obszar dostaw i możesz zarobić więcej za jedną dostawę.


Jak wygląda rezygnacja z pracy i rozwiązanie umowy?

Możesz zrezygnować w każdym momencie bez podania przyczyny wysyłając do nas e-mail na kierowcy@avalon-logistics.pl w tytule wpisując REZYGNACJA Z UMOWY ZLECENIE oraz podając: imię, azwisko oraz datę z którą kończymy naszą współpracę.


Jakie są stawki godzinowe / za odebranie zamówienia / za km / za minutę?

Stawki zmieniają się dynamicznie i są ustalane przez aplikacje bez konsultacji z partnerami flotowymi ( Avalon Logistics), aplikacja będzie informować na bieżąco o stawkach jak i promocjach.


Co to są mnożniki?

Aplikacje bardzo często zachęcają kurierów do pracy poprzez bonusy dlatego stosują od 10% (1.10) do 40% (1.40) większe stawki za dostawę lub godzinę gwarantowaną.


Czy muszę posiadać własny środek transportu?

Tak, akceptowalne są rowery / skutery / samochody. Aplikacje nie oferują pojazdów, natomiast Avalon Logistics posiada flotę pojazdów na wynajem.