Podatek dochodowy z najmu samochodu:

Podatek ten kierowca sam odprowadza do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z umową najmu auta, musisz wiedzieć, że od chwili, kiedy otrzymasz pierwszy przychód z najmu, musisz pamiętać o tym, żeby zdecydować o formie opodatkowania najmu. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy masz do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy raczej jest to kontynuacja już istniejącej umowy.

W przypadku najmu prywatnego podatek można rozliczać w dwóch formach: ryczałtu lub rozliczania podatku na zasadach ogólnych Ryczałt to 8,5 proc. podatku, zasady ogólne to 18 proc.

Jeśli nie dokonasz wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszego czynszu, niestety tracisz możliwość wyboru i niejako "z automatu" musisz rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli Twoja umowa jest kontynuowana, to musisz ją zgłosić do 20 stycznia.

Możesz obniżać podstawę opodatkowania, odliczając koszty związane z najmem pojazdu (czyli np. paliwo, naprawy czy wydatki na zakup sprzętu potrzebnego do pracy jak telefon).

Do US zgłaszasz się osobiście z dokumentem, wysyłasz pocztą lub odpowiednio opisujesz przelew (twoja pierwsza wpłata na ryczałt w danym roku będzie pełnić rolę deklaracji w kwestii formy opodatkowania najmu prywatnego) do 20 dnia kolejnego miesiąca po otrzymaniu 1 wypłaty.

Tutaj wygenerujesz swój mikro rachunek do opłacenia podatku: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego